четвер, 23 лютого 2017 р.

Урок № 23. Класицизм, імпресіонізм. 9 клас


Тема: Художні напрями та стилі. (Класицизм, імпресіонізм).
Мета: ознайомити учнів із найкращими досягненнями класицизму та імпресіонізму.       Розкрити основні принципи розвитку цих напрямів мистецтва; познайомити з провідними видами мистецтва та митцями певної епохи; розвивати художній смак, уміння сприймати художні твори; виховувати інтерес до спілкування з мистецтвом.

Хід уроку
      I.            Організаційний момент.
   II.            Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
-       Порівняйте персонажів картини Ж. Давида і персонажів скульптурної групи Л. Берніні «Викрадення|викрадення| Прозерпіни». Чим відрізняється їх внутрішній стан?
-       У якому випадку емоційний|емоціональний| вплив|стрій,буд| сильніший? Чому?
-       В чому, на вашу думку, полягає|перебувати,складатися| особливість зображення людини в мистецтві епохи класицизму?
III.            Мотивація навчальної діяльності.
Класицизм, заснований на |принципах античного мистецтва: раціоналізмі, симетрії, цілеспрямованості, стриманості і суворій|суворий| відповідності змісту|вміст,утримання| твору|добуток| його формі, прагнув виразити|виказати,висловити| піднесені, героїчні і етичні ідеали, створити ясні, органічні образи|зображення|. В той же час класицизм ніс в собі риси|межа| утопізму, ідеалізації, абстрагованості, академізму, що зростали в період його кризи.
IV.            Пояснення нового матеріалу.
Класицизм
У XVII ст., коли у Франції встановилася необмежена влада монарха, яка досягла апогею при Людовику XIV, сформувався художній напрям|направлення|, що охопив всі види художньої творчості – Класицизм. Абсолютизм в політиці Франції обмежував особу|особистість| державними інтересами, примушував|заставляти| індивідуальне приносити в жертву суспільному|громадський|.
Класицизм був тісно пов'язаний з придворною аристократичною культурою періоду затвердження французького абсолютизму. Ідеологічна основа класицизму включала ідеї патріотизму, державного служіння, відтворення людини, здатної|здібний| поставити високі цілі і досягти їх, вважати за краще власним інтересам суспільні|громадський|. Ідеологи класицизму вважали|лічити|, що почуття|почуття| повинні обмежуватися розумом, а в особистому|особовий| щасті потрібно віддавати перевагу встановленим|установлений| суспільством|товариство| нормам моралі.
Окремо слід згадати про так званий «Великий стиль», що сформувався і набув поширення у Франції в роки правління Людовика XIV (з 1643 по 1715 рр.). У цьому стилі поєдналися елементи класицизму і бароко. Своєрідним чином|стрій,буд| «Великий стиль» виражав|виказувати,висловлювати| ідеї торжества|урочистість| сильної, абсолютної королівської влади, національної єдності, багатства і процвітання. Художникам|митець| давалися прямі вказівки прославляти необмежену владу, не зважаючи на засоби|кошт|.
Романтизм
Терміном «романтизм» (франц. romantisme) позначається|значиться| зазвичай|звично| ідейний і художній рух, що виник в європейських країнах на рубежі ХVIII і XIX ст. і віддзеркалення|відображення,відбиття| його в різних областях науки і мистецтва. Прийшовши на зміну ідеології Освіти, Романтизм був зумовлений як визвольним рухом народних мас, пробудженим французькою буржуазною революцією кінця XVIІІ ст., боротьбою проти|супроти| феодалізму і національного гніту, так і розчаруванням широких суспільних|громадський| мас результатами цієї революції і всього капіталістичного прогресу в цілому|загалом|.
Величезний вплив на формування Романтизму зробили національно-визвольні війни проти|супроти| наполеонівської Франції, які «носили подвійний|двоїстий| характер|вдача|: відродження і реакції в один і той же час».
Романтики не тільки|не лише,не те що| теоретично ставили питання народності, провели велику роботу з вивчення народної мови|язик|, збиранню і публікації зразків|взірець| народної творчості, але і використовували широко національні народні традиції в своєму мистецтві. Вони критикували капіталізм за його антинародність, зокрема за знищення своєрідних народних форм культури і побуту.
Романтизм відкрив|відчинив| в мистецтві новий світ відчуттів|почуття| і пристрастей, пориву до ідеалу, творчої уяви. Художній метод Романтизм надав|зробив,виявив,чинити| своїми різними сторонами величезний і часто|частенько| плідний вплив на подальший|дальший| розвиток мистецтва.


Реалізм
У 30-40-х рр. XIX ст. нарівні з романтизмом у мистецтві затверджується реалізм, який у середині XIX ст. стає доміну­ючим напрямом в європейській культурі. Реалізм у мистец­тві — це правдиве, об'єктивне відтворення дійсності спе­цифічними засобами, притаманними тому чи іншому виду мистецтва. Найбільше реалізм проявився в літературі, жи­вописі, театрі, а з кінця століття — у фотографії та кіно.
Реалізм виник у Франції та Англії в умовах торжества буржуазних порядків. Митці викривали зажерливість, со­ціальну нерівність, егоїзм, лицемірність, тому реалізм стає критичним, але творчість великих реалістів проникнута іде­ями гуманізму й соціальної справедливості.
У літературі кращі реалістичні твори написані авторами, які є всесвітньо відомими це Бальзак, Меріме, Стендаль, Мопассан, Флобер.
У музичному мистецтві відбувався подальший розвиток національних музичних шкіл. Зв'язок із дійсністю найбільш виразно виявляється в піснях, романсах, операх через текс­ти. Але й у творах (сонатах, прелюдіях, інвенціях), назви яких ні про що не говорять, може також правдиво й зрозумі­ло передаватися хвилювання людини.
Імпресіонізм
Імпресіонізм - художній стиль у мистецтві останньої третини XIX – початку XX ст. Представники його прагну­ли передати безпосереднє враження від навколишнього сві­ту, мінливі стани природи. Імпресіонізм зародився в 1860-х роках у Франції, коли художники внесли в живопис різно­маніття і складність міського побуту, свіжість і безпосеред­ність сприйняття світу. У другій половині XIX ст. у Франції почала працювати група молодих художників. Уперше в іс­торії мистецтва художники зробили для себе правило писати не в майстерні, а просто неба.
Після виставки в Парижі цих художників стали називати імпресіоністами (від французького слова «ітргеззіоп», що оз­начає «враження»). Художники по-новому підійшли до зоб­раження світу. Головним для них стали світло, повітря, в яке ніби занурені фігури людей і предмети, вони прагнули роз­глянути й показати дивне багатство кольору в природі. .
Не можна сказати, що шлях художників-імпресіоністів був легким. Спочатку їх не визнавали, їхній живопис здавав­ся занадто сміливим і незвичайним. Минуло багато років, ко­ли нарешті їхнє мистецтво було визнано.
У руслі цього напрямку працював один із найвидатніших французьких художників XIX ст. Едуард Мане. Будь-яка йо­го картина вражає гострою спостережливістю, свободою й лег­кістю мазка, сміливою вишуканістю барвистих сполучень.
Життєрадісне сприйняття світу особливо чітко проявило­ся у творчості Огюста Ренуара. Його увагу привертали свіжі обличчя, природні, невимушені пози, у зроблених ним порт­ретах немає психологічної глибини, але подібність до оригі­налу в них встановлено тонко, приваблюють блиск очей, ніж­ні відблиски яскравих барвистих тонів на шкірі обличчя. Одна зі значних картин Ренуара — «Бал у саду Мулен де ла Галет».
Імпресіонізм справив благодійний вплив не тільки на жи­вопис, а й на скульптуру. Одним із визначних представників модернізму був французький скульптор Огюст Роден. Його драматичне, палке, героїчно піднесене мистецтво прославля­ло красу й благородство людини («Громадяни Кале», «Поці­лунок», «Мислитель» та ін.).
Вплив імпресіонізму простежується у творчості не тіль­ки живописців і скульпторів, але й композиторів. У музи­ці термін «імпресіонізм» уперше був використаний до твор­чості французького композитора Клода Дебюссі,   музика якого втілила швидкоплинні враження, найдрібніші від­тінки людських емоцій та явищ природи. Музика Дебюссі відрізняється поетичністю, глибиною почуттів, витонченіс­тю форми й стилю.
   V.            Закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда.
·        У яких видах мистецтва найбільше проявився класицизм?
·        Що ви можете сказати про особливості мистецтва реалізму?
·        Яка країна була батьківщиною імпресіонізму?
·        Назвіть художників, на власну творчість яких значний вплив справив імпресіонізм?
VI.            Домашнє|хатній| завдання

Опрацювати підручник ст. 195 – 209.вивчиитВ

Немає коментарів:

Дописати коментар